
Снимка: Elise Bakketun / iStock / Thinkstock
Тиква: Go Beyond Butternut Ние обичаме буйна, сладка тиква от маслен орех, пюре или смесена в есенни и зимни супи, но приготвянето й може да бъде скучна работа. Той е голям и тежък, труден за рязане и има здрава външна обвивка, която може да бъде трудна за премахване. Така че често се оказваме да харчим допълнителните пари, за да купим предварително обелени, предварително нарязани парчета, които могат да варират от $2,50 до $4 за паунд. След това открихме деликатна тиква, малко по-малко сладък, но все пак леко сладък сорт. Той е по-крехък, така че е по-лесно да се реже; плюс, кожата му е годна за консумация. Можете да получите същото количество скуош за $,99.Превключете и запазете: $1,50 до $3,99 за паунд

Снимка: Thinkstock
Горски плодове: Помислете как ще ги използвате Скорошен бюлетин от USDA за цената, която американците плащат за плодовете и зеленчуците ( анализирани тук от National Geographic ) нарежда къпините и малините в горната част на списъка. Те струват съответно $3,94 и $3,87 за паунд. За бюджетни алтернативи зависи от това как използвате плодовете: За да напълните торта, отидете с ябълки (те средно 83 цента за паунд). За да сервирате с сладкиш и бита сметана, опитайте праскови, които струват около 97 цента за паунд. Ако просто искате сладко-кисел плод към зърнената ви закуска, сливите (1,16 долара за паунд) или ягодите (1,47 долара за паунд) са по-евтини варианти.Превключете и запазете: $2,50 до $3 за паунд

Снимка: Thinkstock
Пържола: Бъдете добре с малко повече мазнини Хората смятат филе миньон за най-добрата пържола, която можете да си купите. Той е нежен и кадифен и има изтънчен вкус, който не се нуждае от много повече от сол и черен пипер, за да го направи вкусен. Такъв упадък не е евтин: централно изрязано парче може да струва $30 за паунд (още повече за храна на трева). Реброто обаче е само малко по-нежно, може да бъде дори по-вкусно, тъй като има повече мазнини - и струва около 18 долара за паунд. Пърженето на тиган е най-добрият ви залог с този разфасовка (печенето на скара може да бъде неприятно заради мазнината, която може да се запали).
Превключете и запазете: $12 за паунд

Снимка: Thinkstock
Шафран: Оцветете вашата паеля с различна подправка Най-скъпата подправка в света ( напоследък това е благодат за афганистанските фермери ) също е един от най-фините на вкус. Някои казват, че е леко пикантен, докато други откриват флорална нотка. Готвачите го използват най-често, за да придадат на паеля и къри жълтия им оттенък, но ако не сте готови да харчите $11 (или много повече) за буркан от 1/2 грам, добре е да замените куркумата (подправката, която придава на горчицата нейния вид цвят) - което струва около $4 за торба от 4 унции (повече от 100 грама). Просто използвайте по-малко, тъй като е доста мощен и може да надделее над други вкусове.Превключете и запазете: $7 на контейнер

Снимка: Thinkstock
Кафе: Изхвърлете Карибите за южната част на Тихия океан. Ямайската Blue Mountain е едно от най-известните и скъпи кафета. Славата му помага да спечели солидна сума (до $42 за паунд), но Джейсън Домини, бивш председател на Гилдията на баристите на Америка, казва, че бобът от Папуа Нова Гвинея често е също толкова добър - и много по-евтин (около $12 за паунд ). Всъщност много кафета в Папуа Нова Гвинея са от растения, израснали от разсада на Ямайската Синя планина.Превключете и запазете: $30 за паунд

Снимка: Thinkstock
Сушени гъби: Изберете различен сорт, който е също толкова полезен Сушените гъби са тайното оръжие на готвача. Те се съхраняват с месеци във вашия шкаф; когато имате нужда от тях, просто ги напълнете с гореща вода, прецедете и гответе (а пикантната течност за накисване е толкова ценна, колкото и самите гъби, особено за ризото). Най-популярни са свинете и сморчката, но макар че свинците струват около $10 за 2 унции, сморчовете, които растат диви, струват около $50 за същата сума. Порцините все още имат интензивен, опушен вкус и са особено добри в ястия с паста и омлети, с чесън и пресен плоски листен магданоз или мащерка.Превключете и запазете: $20 за унция

Снимка: Thinkstock
Настъргано сирене: Излезте от зоната на комфорт в Северна Италия Parmigiano-Reggiano, произведен само в региона Емилия-Романя в Северна Италия, е известен като краля на италианските сирена, защото е остър и сладък, с ронлива текстура и малки кристали, които му придават фино хрускане. Струва и княжеска сума, обикновено около 18 долара за паунд. Pecorino Romano и Locatelli Pecorino Romano, които идват от по-далеч на юг, близо до Рим, са малко по-солени, но все пак са отлично настъргани и са по-евтини (повечето текат около $13 за паунд). И ако не ви харесва да попълните орекиета с неиталианско сирене, потърсете домашен пармезан, който можете да намерите за около 12 долара за паунд.Превключете и запазете: $5 до $6 за паунд

Снимка: Thinkstock
Черен дроб: Посетете гишето на деликатеси за вкус на шампанско върху бира Бюджетният пастет е вкусна и лесна закуска, която можете да имате под ръка за ежедневни коктейли; намажете го върху хрупкави препечени филийки или бисквити и имате незабавен ордьовр. Много селски пастети могат да струват около 15 долара за паунд, но черен дроб, който също се прави предимно със свинско и свински черен дроб, обикновено е по-близо до 7 долара за същата сума. Основната храна за гишета може да е по-удобна на соленките, отколкото на бисквити с вода за маса, но го сервирайте на чиния с корнишони и малко сладко от сливи заедно с чаши сухо бяло вино и повярвайте ни, вашите гости няма да имат нищо против.Превключете и запазете: $8 за паунд

Снимка: Thinkstock
Ориз: сосът Sop Up с по-лепкави зърнени подправки обикновено са най-скъпият компонент на индийска вечеря; висококачественият кардамон, гарам масала и къри на прах могат бързо да се добавят. Добавете скъп ориз басмати, който заема видно място в много ястия, и може да започнете да се чудите дали храната за вкъщи би била по-евтина. Басмати, който има суха и пухкава текстура, е едно от най-скъпите зърна: $11 за 5-килограмова торба. Жасминът, който първоначално идва от Тайланд, е по-лепкав, с по-късо зърно, но все пак има вкусен вкус, задушен в ароматен къри сос. Чанта от 5 паунда струва около 6,50 долара.Превключете и запазете: $4,50 за паунд
